DIHALA
Ob rojstvu prvič VDIHNEMO, nato pa dihamo celo naše življenje. Brez dihanja ne moremo preživeti, zato dihamo ves čas, čeprav o tem sploh ne razmišljamo.
Kisika ne moremo shraniti v našem telesu, zato lahko brez njega zdržimo le nekaj minut. Zaradi tega ga moramo ves čas sprejemati iz okolja, torej moramo stalno DIHATI.
Poslušaj razlago.
Dihalna pot pri človeku poteka od NOSNE IN USTNE VOTLINE do PLJUČNIH MEŠIČKOV in nazaj.
Naša dihalna pot se začne z vdihom. Zrak gre najprej skozi NOS, v katerem so dlačice. Te zadržijo majhne delce in prah. Tako se zrak delno očisti, v nosu pa se tudi nekoliko segreje in navlaži.
Zrak nato potuje po cevi, ki povezuje zgornji del dihal s pljuči. Tej cevi pravimo SAPNIK.
Zrak gre v obe SAPNICI, ki vodita do pljuč. PLJUČA so se sestavljena iz levega in desnega PLJUČNEGA KRILA. Ležijo v prsni votlini, varujejo pa jih rebrne kosti.
Sapnici se v pljučnih krilih razdelita na veliko majhnih cevk, ki se končajo s PLJUČNIMI MEŠIČKI, do katerih pride zrak. Okoli mešičkov je veliko žilic s krvjo, ki jim pravimo tudi lasnice. Kisik preide iz pljučnih mešičkov v kri in se prenese do vseh celic v našem telesu. V celicah nastaja ogljikov dioksid, ki iz krvi preide v pljučne mešičke.
Ob izdihu gre zrak, ki vsebuje več ogljikovega dioksida, iz pljuč po isti poti, po kateri je prišel vanje.
Licence:
Dihala © 2022 by Ana Jaklič is licensed under CC BY-NC 4.0
Razlaga dihalne poti © 2022 by Ana Jaklič is licensed under CC BY-NC 4.0
Viri in gradiva:
Krmel, D idr. (2006). Od mravlje do sonca 1. Ljubljana: Modrijan.
Brumen, M idr. (2004). NARAVOSLOVJE in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana: Tehniška založba Slovenije.
Mežnar, P., Slevec, M. in Štucin, A. (2018). Radovednih 5. Naravoslovje in tehnika 4. Ljubljana: Rokus Klett.
Skribe Dimec, D., Gostinčar Blagotinšek, A. in Florjančič Franko. (2014). Raziskujemo in gradimo 4. učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. razredu osnovne šole. Ljubljana: DZS.