ŽIVČEVJE

Živčevje URAVNAVA delovanje našega telesa. Naše živčevje sestavljajo ŽIVCI, HRBTENJAČA in MOŽGANI. Omogoča, da naši organi in celotno telo deluje USKLAJENO. Živčevje SPREJEMA SPOROČILA iz okolice in notranjosti telesa.

MOŽGANI se nahajajo v naši glavi, kjer so dobro zavarovani. NADZORUJEJO in USKLAJUJEJO naše telo, tudi naše dihanje in bitje srca. Omogočajo nam, da govorimo, se gibamo, mislimo, čustvujemo … Delujejo NEPRESTANO, tudi ko spimo.  Različni deli možganov nadzirajo različne dele telesa. Možgani lahko sprejmejo in obdelajo veliko sporočil. SPOROČIJO nam, kako moramo ravnati.

HRBTENJAČA je dobro zavarovana v hrbtenici.

ŽIVCI so kot električni kabli ali kot drobne NITKE. POVEZUJEJO čisto vse dele našega telesa z možgani in hrbtenjačo. Po njih POTUJEJO SPOROČILA ali dražljaji od čutil do možganov in nazaj. Živci sestavljajo mrežo, ki je razvejana po CELOTNEM TELESU.

POTOVANJE SPOROČIL PO ŽIVČEVJU

Naša čutila ves čas SPREJEMAJO sporočila iz okolice. Čutnice v koži, očeh, jeziku, ušesu in nosu torej sprejmejo DRAŽLJAJ iz okolja, ki ga čutila nato pošljejo naprej. Dražljaj potuje po ŽIVCIH vse do možganov. Tam se podatki obdelajo, možgani pa pripravijo novo sporočilo oziroma ODZIV, ki telesu pove, kako naj se odzove na okolje. 

ALI SI VEDEL?

Klikni na puščico in preberi nekaj zanimivih dejstev o možganih in živčevju.

Možgani odraslega človeka tehtajo približno 1,4 kg.

Če bi lahko vse živčne celice povezali skupaj, bi bila živčna nit dolga za polovico poti do Lune.

Naši možgani imajo dve polovici. Desna stran možganov nadzoruje levo stran telesa, leva stran možganov pa desno stran telesa.

Vse živali nimajo možganov, nekatere imajo le preproste živčne vozle.

Delovanje možganov krepimo z miselnimi dejavnostmi, kot je na primer reševanje križank ali branje.

Čutila in živčevje lahko tudi poškodujemo. Premočan hrup poškoduje uho, premočna svetloba pa oko.

 

Licence:

Viri in gradiva:

Krmel, D idr. (2006). Od mravlje do sonca 1. Ljubljana: Modrijan.

Brumen, M idr. (2004). NARAVOSLOVJE in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana: Tehniška založba Slovenije.

Mežnar, P., Slevec, M. in Štucin, A. (2018). Radovednih 5. Naravoslovje in tehnika 4. Ljubljana: Rokus Klett.

Skribe Dimec, D., Gostinčar Blagotinšek, A. in Florjančič Franko. (2014). Raziskujemo in gradimo 4. učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. razredu osnovne šole. Ljubljana: DZS.

Dostopnost